RS232 100 Scans / Second Bluetooth Handheld Barcode Scanner 1d YHD-1100LB
Shenzhen Yuhengda Technology Co., Ltd.
Contact Now
Brand Name : YHDAA
Model Number : YHD-1100LB
Certification : CE,FCC,ROHS,IP54,FDA,SGS
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
CPU : ARM 32-bit Cortex
Indication : Buzzer & LED
Decoding speed : 300scans/sec
Button life : 5000,000 times
Interface : USB / RS232
Laser life : 12000 hours
Contact Now
Barcode Scanner 1D Laser Bar Code Reader 100 Scans/Second
1.Features
● Bluetooth/2.4G/Wired Mode, 3modes for option.
● 32-Bit ARM processor and scan speed 300scans/sec.
● Supports instant upload mode and storage mode.
● Support the multinational language keyboard.
● Support for smart phones/tablets/computers; compatible for Windows /Android /IOS.
● Application fields:Supermarket, Retail, Warehouse,Logistic,Library, Medical etc.
● Can be customized according to customer demand.
2.Technical Parameters
Product Specification: YHD-1100LB 1D Laser Bluetooth Barcode Scanner
Scanner parameters:
Transmission mode:Bluetooth/2.4G/Wired Scanning type: Bi-directional
Distance:50m/100m/1.5m CPU:ARM 32-bit Cortex
Storage:10000 barcodes
Battery: 1800mAh
Trigger Mode:Handheld,Continuous Light source:650nm LD
Printing Contract :≥25% Indication:Buzzer & LED
Resolution :4mil Scanning width :5-30cm
Decoding speed:300scans/sec Bit error rate :1/5million
Button life :5000,000 times Laser life:12000 hours
Depth
Of
Field
4mil 2mm-85mm
10mil 2mm-320mm
15.6mil 5mm-580mm
35mil 10mm-900mm
Decoding Capability:
Scanning angle:rotor angel±30°,inclination± 55°,declination ± 60°
Anti inference:industrial lighting or sun will not make any difference
Temperature : Working : -20℃-50℃ Storage: -40℃-60℃
Working current:38mA--185mA(max peak) Standby current :30mA
Working time :3 to 7days Charging power:5V
Material : ABS+PC Drop test :1.8m
Certificate :CE,FCC,RoHS,IP54
3.Packaging Details
Standard List: Scanner *1, Charging Cable *1, USB Receiver *1, Manual *1, Box *1.
Single Package Size: 167*80*100mm
Single Gross Weight: 0.28KG
50pcs/CTN Carton Size: 535*420*350mm